להגיב נכון בצורה אוטומטית

לתוכנית 12 הצעדים יש הבטחות שמתקיימות. אמנם גם האנשים בתוכנית מבטיחים הבטחות, אבל הם, להבדיל “מהתוכנית”, לא בהכרח מבטיחים גם לקיים… חלק מההבטחות פזורות בספר הגדול וצריך ללקטן מבין השיטין, אחרות נכתבו במרוכז לאחר הצעד התשיעי (בעמ’ 70), המשמעות של כולן היא אחת – התמדה בביצוע ההוראות משנה את המצב לטובה. הפוסט הזה נכתב על אחדות מהן שהתקיימו אצלי. אני חולק אותן בתקווה שהן יביאו תקווה.

כחלק מצעד 12 (לעזור לחברים אחרים שעדיין סובלים), זכיתי לשרת את המכורים בישראל ומחוצה לה במהלך השנים במגוון תפקידים, גם ב”ה בתקופה זו, כך שלא נדיר לי לקבל שיחות והודעות שמגיעות ממספרים שונים ומשונים עם קידומות לא ברורות לסלולרי שלי. היו לי כבר שיחות והודעות הזויות אבל שום דבר לא הכין אותי להודעה שקיבלתי מ… תימן!

כן, בשעת ערב לא מאוחרת מדי קיבלתי הודעה “היי” מקידומת 967+. בדיקה מהירה בגוגל העלתה שזו הקידומת של תימן. פישפשתי בזיכרוני ולא מצאתי איזה קשר אל החות’ים. גם לא אל האיראנים שעכשיו מנסים לעשות שם סדר. חייכתי לי ושלחתי הודעה בחזרה “היי” בתוספת לסימן שאלה – ? וכפי שאני מורגל – לא להישאר לבד – לא נשארתי לבד, שיתפתי חברים בהתרחשות המוזרה הזו ובזה עברתי לסדר היום.

כשיומיים לאחר מכן קיבלתי בהודעת וואצפ “מהמספר התימני” סרטון זה כבר לא היה מצחיק. לא הייתי צריך לפתוח אותו כדי להבין שזהו סרטון פורנו. התמונה המטושטשת של הסירטון לא הותירה שום מקום לדימיון… לשמחתי לא הורעלתי ממה שלא ראיתי. פעלתי כאוטומט במהירות ובנחישות. ראשית, מחקתי את הסרטון. שנית, שלחתי פרצוף אדום כועס לשולח הסרטון. שלישית, דיווחתי עליו כמפיץ ספאם, וחסמתי אותו. רביעית, שיתפתי שוב את קבוצת החברים… אני לא לבד. אפעם.

ואז נעצרתי לחשוב על מה שהיה לי וקרה איתי.

התחושה הראשונה היתה של אסירותודה ענקית. לא פתחתי את הסרטון. זו אפילו לא היתה אופציה. בשבילי כשיכור מין זו בהחלט בשורה. המין נתון לבחירה. חופש. יש לי אופציות. וואו. תודה אבאל’ה. אני זוכר את הזמנים שזה ממש לא היה ככה. שההיגיון “הבריא” שלי החליט שתאווה שמגיעה לפתחי שלא מרצוני ובלי בחירתי לא תזיק לי, “שמותר” לי להנות ממנה. איזה אבא גדול אתה. לקחת נרקומן שצרך (צרח?!) תאווה בלי גבול וגמלת אותו. רק להיום אני לא רוצה להנות מרעל. תודה לך שאני זוכר שזה רעל.

ההרגשה הנהדרת המשיכה כשהבנתי שכל זה קרה בלי שום מאמץ מצידי. ממש כמו בהבטחות של צעד עשר (עמ’ 71 הספר הגדול): “אנו מגיבים בצורה נורמלית ושפויה ומגלים שזה קורה בצורה אוטומטית. נגלה שהגישה שלנו למשקה ניתנה ללא מחשבה או מאמץ מצידנו. זה פשוט בא. זה הנס. איננו נלחמים בו ואיננו נמנעים מהפיתוי. אנו מרגישים כאילו הציבו אותנו במצב נייטראלי – בטוחים ומוגנים”.

ואז הגיע הגל השני. נושא איתו רגשות האשמה: ת’אמת, הגזמת. העפת אותו מהר מדי. היית צריך להעביר לו את המסר. לשלוח לו הודעה (באדיבות גוגל טרנסלייט – תרגום לתימנית), בסיגנון: “שמע, לא יפה לשלוח ככה סירטונים כאלה לאנשים. זו מחלה. יש פיתרון שעובד”. הקול הרגיל לייסר התחיל לצבוט – בגללך…

רגע לפני שאני מתחיל לחפש את “התימני המכור” בתיקיות האבודות של הסמארטפון שלי תוך כדי שאני מנסח מייל התנצלות לוואצפ ולמחלקת הספאמרים שלהם ומבקש מהם להוריד את “אות הקין” שהצמדתי למספר הנ”ל, הודיתי בחוסר אונים גם מול זה. ואז גם הודיתי על זה. על המחשבות האלה, שאיני מושלם, שיש לי לאן לגדול, להיכן להתפתח.