כל מה שאתה צריך לדעת על הקבוצה הטלפונית

איך מצטרפים לקבוצה?

באופן כללי ההמלצה שלנו היא לערוך שיחת טלפון עם נציג של “מכורים לפורנו אנונימיים” כדי להסביר על התוכנית ולענות על כל שאלה שיש. השיחה איננה חובה וניתן להתחיל להשתתף בקבוצה הטלפונית כבר עכשיו וגם לשאול כל שאלה שתרצה בקבוצה הטלפונית עצמה, אבל ההמלצה היא לערוך את השיחה הזאת קודם לכן. כדי לתאם שיחה יש לשלוח אימייל לכתובת help@p-a.org.il

מתי מתקיימת הקבוצה?

הקבוצה מתקיימת מידי יום ראשון עד שישי, בשעה 1:30 בצהריים. שים לב: הקבוצה מתחילה בדיוק בזמן וכדאי שתעשה מאמץ להצטרף בזמן.

בנוסף לכך, מתקיימת מידי יום בשעה 11:00 בלילה קבוצה טלפונית נוספת, שאינה פתוחה לחברים חדשים בתכנית. הקבוצה מתקיימת במתכונת של שיתופים בלבד, ומטרתה לסיים את היום במבט חיובי. חבר שכבר השתתף בקבוצה הטלפונית של הצהריים תקופה, או חבר שהולך כבר לקבוצות חיות, ומעוניין להצטרף לקבוצת הלילה, מוזמן לפנות באימייל על מנת לקבל את הסיסמא.

באיזה מספר מתקיימת הקבוצה?

הקבוצה מתקיימת במספר טלפון: 04-301-1111 עם הסיסמא: 369#. (או במספר אמריקאי: 646-585-3033, ומספר אנגלי: 44-333-300-3552). שים לב: המספר הזה הוא לשימושך האישי בלבד והוא לא ניתן להעברה בשום פנים ואופן.

האם ההשתתפות בקבוצה עולה כסף?

כמו כל התכנית שלנו, גם הקבוצה הטלפונית היא חינמית לחלוטין. המטרה היחידה שלנו היא לעזור לכמה שיותר חברים להישאר נקיים.

מי מנחה את הקבוצה?

כפי הנהוג בכל קבוצות הצעדים בארץ ובעולם, המנחה הוא אחד החברים הותיקים, חבר שבעצמו עבר את התהליך. לא מדובר באיש מקצוע, אלא בחבר שהגיע לכאן כמו כולם, הצטרף לקבוצה, החלים, וכעת הוא מעביר את הנסיון שלו לחברים נוספים. את המפגש של קבוצת הצהרים אני מנחה בעצמי, ואת סיפורי האישי תוכל לקרוא בלינק הבא.

כמובן אין חובה לדבר, בפרט לא בהתחלה, אבל אם אתה מרגיש נוח אז אתה מוזמן להשתתף ולשאול שאלות. לאורך זמן, המטרה היא כן להתחיל לדבר ולשתף, כיון שכך החברים הופכים להיות חלק מקבוצה, וכן מכיון שחלק חשוב מהתהליך הוא השיתוף עצמו

כיצד מתנהלת הקבוצה?

הקבוצה נפתחת כל יום בדברי פתיחה של המנחה שמתמקד כל פעם בנושא אחר או צעד מסויים מתוך 12 הצעדים. גם אם מדובר בצעד מתקדם יותר, תמיד יש הסבר כללי איך זה קשור למצב שלנו ולצעדים הקודמים יותר, כך שזה לא צריך להטריד אותך אם אתה עולה ושומע את הדיון עוסק בצעד שלישי, כשאתה אפילו לא יודע מה הצעד הראשון…

אחר כך יש את החלק המרכזי של הקבוצה שבו כל חבר יכול לשתף בעצמו על הנושא שהמנחה דיבר, או לחילופין לשאול שאלות שזה לגיטימי לחלוטין. הרבה פעמים חברים חדשים שואלים שאלות כלליות על הצעדים, על הקבוצה או על מושגים שהם שומעים בקבוצה – וזה כמובן בסדר גמור. הקבוצה מיועדת בדיוק עבור כך, וכל שאלה בכל נושא הקשור לנפילות או להחלמה מתקבלות ונענות.

ביום חמישי הפורמט של הקבוצה שונה קצת כיון שבדרך כלל היא מוקדשת לסיפור של חבר ותיק. מידי שבוע מגיע חבר אחר שנקי כבר כמה שנים ומספר את הסיפור האישי שלו שכולל את העבר שלו עם הנפילות, מה הוא עשה כדי לצאת מכך ואיך החיים שלו נראים היום. זה מתאים מאוד לחברים חדשים כי זה עוזר לראות את התכנית במבט רחב יותר וכמובן ישנה אפשרות לשאול שאלות אחרי שהוא מסיים את סיפורו האישי.

האם יש חובה לדבר בקבוצה?

כמובן אין חובה לדבר, בפרט לא בהתחלה, אבל אם אתה מרגיש נוח אז אתה מוזמן להשתתף ולשאול שאלות. לאורך זמן, המטרה היא כן להתחיל לדבר ולשתף, כיון שכך החברים הופכים להיות חלק מקבוצה, וכן מכיון שחלק חשוב מהתהליך הוא השיתוף עצמו (במטרה להוריד את מפלס הבושה והאשמה ובעיקר את הבדידות).

מה עושים אחרי הקבוצה?

אחרי הקבוצה תקבל במייל סיכום קצר של מה שנאמר בקבוצה, ושיעורי בית שזאת משימה שצריך לבצע. מדובר במשימה קצרה שלא מצריכה עבודה של יותר מרבע שעה, אבל הביצוע של השיעורי בית זה חלק אינטגרלי של ההשתתפות בקבוצה כי ככה משתמשים במה שלומדים בקבוצה ולא משאירים את זה בתור ידע מופשט שלא עוזר לנו בהתמודדות עצמה.

כל שיעורי הבית החל מהצעד הראשון מופיעים במדור מיוחד בלינק הבא, ואתה מוזמן לעבור עליהם ולהתחיל את העבודה של הצעדים במקביל להשתתפות בקבוצה. שים לב: אתה לא חייב לעבור על כל השיעורי בית כדי להצטרף לקבוצה, ואתה יכול להתחיל להשתתף ברגע שאתה מוכן, ואת העבודה לעשות במקביל או בהמשך.

מישהו עלול לזהות אותי?

הקבוצה היא אנונימית לחלוטין, מה שאומר שאף אחד לא מזכיר את שם המשפחה שלו, ורוב החברים גם לא מזדהים בשם הפרטי אלא בכינוי שבחרו לעצמם. הסיכוי שמישהו שמכיר אותך יהיה על הקו ויזהה אותך לפי הקול הוא אפסי, וגם במקרה הזה, אין ממה לחשוש (מה הוא יספר? שהוא מתמודד עם אותה בעיה בדיוק ושמע אותך בקבוצה שמטפלים בזה?…). חשוב לזכור שהסיכון שניתפס אם נמשיך ליפול, גדול בהרבה מהסיכון שאולי מישהו יזהה אותנו בתהליך של החלמה, ומהניסיון שלנו עם אלפי מחלימים אנחנו יכולים לומר שעוד לא נפגשנו באנשים שנפגעו מההשתתפות בקבוצה, לעומת רבים מאוד שנפגעו מאוד מכך שנתפסו במעשיהם כשהמשיכו ליפול.

חובה להשתתף חמש פעמים בשבוע?

בעיקרון מומלץ מאוד בתקופה הראשונה להשתתף כל יום. כמובן שחברים ותיקים יכולים להוריד את המינון ולא חייבים להמשיך להשתתף כל יום, אבל בהתחלה חשוב להשתתף בקביעות כדי שזה יהיה אפקטיבי. אם אתה לא יכול להשתתף כל יום, עדיין כדאי לעשות מאמץ להשתתף כמה שיותר פעמים וכדאי להיות לכל הפחות שלוש פעמים בשבוע. אם אתה לא תמיד יכול לדבר בקבוצה, עדיין כדאי להשתתף בהאזנה ולעשות את שיעורי הבית כמה שיותר פעמים.

יש אפשרות לקבל עזרה אישית?

אכן, אחד הכלים החשובים של התכנית נקרא “ספונסר” שזה למעשה חבר ותיק יותר שכבר התקדם בעבודה של הצעדים והוא נקי תקופה מסויימת. התפקיד שלו זה להיות מדריך לחבר חדש יותר. הספונסר איננו איש מקצוע והתפקיד שלו הוא רק להדריך לפי הנסיון שלו, הוא משתף את החבר החדש בדרך שבה הוא עושה את התכנית ונמצא כדי להעניק תמיכה בעת הצורך.

האם יש ספרים שאני יכול לקרוא על התכנית?

ישנם מספר ספרים שניתן לקרוא. ספר אחד הוא “הספר הקטן” בהוצאה שלנו, שנכתב במיוחד עבור מכורים לפורנו, ובו הסבר על התוכנית ועל הצעדים. הספר הראשון והבסיסי של תוכנית הצעדים נקרא “הספר הגדול”. הספר נכתב על ידי מייסדי תכנית אלכוהוליסטים אנונימיים, עבור אלו שסובלים מהתמכרות לאלכוהול, אבל הוא ספר מצוין גם עבורנו והוא מומלץ מאוד לקריאה. את הספרים ניתן להוריד בדף הספרות באתר בלחיצה כאן.

מה עוד חשוב לדעת?

החוויה של השתתפות בקבוצה בפעמים הראשונות יכולה להיות מאוד שונה מאדם לאדם. יש חברים שמתלהבים ומיד “מתחברים” לקבוצה ולחברים, מתחילים לעבוד לפי הצעדים ועולים על הדרך, ויש חברים שבהתחלה לא מתחברים ולא מבינים את הדינמיקה של הקבוצה. לפעמים חבר חדש עולה ושומע קבוצה מגובשת של חברים שכבר נקיים תקופה, מכירים אחד את השני ומדברים בשפה שכוללת מושגים שלא מובנים לו. זה עלול להרתיע כמובן. לכן, ההמלצה שלנו היא לא להחליט אחרי פעם אחת אלא לעלות לפחות לשבוע שלם של מפגשים באופן רצוף, ורק אחר כך להחליט האם להמשיך או להפסיק. בדרך כלל, אחרי שבוע שלם של השתתפות (וכמובן לשאול שאלות בעת הצורך), קל יותר להבין מהי הקבוצה, מה הצעדים, איך זה עובד, ואז להחליט האם זה מתאים לך או לא.

אם השתתפת בקבוצה ויש לך שאלות ואתה עדיין לא מרגיש בנוח לשאול אותן בקבוצה עצמה, אתה מוזמן לכתוב לנו ונציג “מכורים לפורנו אנונימיים” ישמח לענות לך במייל. בנוסף, חברים רבים משתמשים בפורום שלנו כדי לשאול שאלות על הקבוצה והצעדים, וגם לקבל תמיכה בתחילת הדרך, וכמובן גם אתה מוזמן.

אחרי ההשתתפות הראשונה שלך בקבוצה, אתה מוזמן לכתוב למנחה הקבוצה באימייל help@p-a.org.il לשאול שאלות או כל דבר אחר שתראה לנכון לשתף אותי, והוא ישתדל לעזור לך בכל מה שאפשר כדי שההשתתפות שלך בקבוצה תהיה חיובית ותעזור לך להפסיק את הנפילות ולהחלים מהמצב שלך.