כל מה שאתה צריך לדעת על המפגשים החיים

בנוסף לקבוצות הטלפוניות, מתקיימות גם קבוצות חיות כמעט בכל רחבי הארץ. המידע להלן יעזור לך להחליט האם אתה מעוניין להצטרף לקבוצה המתקיימת באזור מקום מגוריך.

איך מצטרפים לקבוצה?

אם אתה מעוניין להצטרף לקבוצה חיה, אתה מוזמן למלא את הטופס הבא או לכתוב לנו לאימייל help@p-a.org.il באיזה אזור בארץ אתה מתגורר ונשלח לך את הפרטים של מזכיר הקבוצה באזור מגוריך לתאום הגעה לקבוצה. בדרך כלל המזכיר ירצה להיפגש איתך באופן אישי לפני הקבוצה, וזה חשוב הן כדי לברר שלא מגיעים לקבוצה אנשים שלא שייכים אליה (אנשי מקצוע וכיו”ב), והן כדי לתת לך קצת יותר תמיכה לפני הפעם הראשונה. המפגש עם חבר לפני כן יגרום לך להרגיש יותר נוח כאשר תגיע לקבוצה עצמה.

היכן מתקיימות קבוצות?

כיום ישנן קבוצות פעילות במקומות רבים ברחבי הארץ, ובהתאם לדרישה ייפתחו עוד ועוד קבוצות, כאשר המטרה היא לפתוח קבוצות בכל רחבי הארץ. למפת הקבוצות לחץ כאן.

האם ההשתתפות בקבוצה עולה כסף?

לא. ההשתתפות בקבוצות היא חינמית לחלוטין. בחלק מהקבוצות ישנו סכום סמלי של מספר שקלים שחברים נוהגים להשתתף בהוצאות של כיבוד וכיו”ב, אבל גם הסכום הזה איננו חובה.

כיצד מתנהלת הקבוצה?

לכל קבוצה ישנה דינמיקה מעט שונה, אבל בדרך כלל רוב הקבוצות מתחילות על ידי הצגה אישית של כל חבר בשמו הפרטי (בלבד), לאחר מכן קריאה קצרה על אחד הצעדים, ואז החלק של השיתופים שבו מוזמן כל חבר שרוצה לשתף על ההתמודדות שלו, על ההצלחות, הכשלונות, העבודה של הצעדים וכן הלאה.

האם יש חובה לדבר בקבוצה?

כמובן אין חובה לדבר, בפרט לא בהתחלה, אבל אם אתה מרגיש נוח אז אתה מוזמן לשתף. לאורך זמן, המטרה היא כן להתחיל לדבר ולשתף, כיון שכך החברים הופכים להיות חלק מקבוצה, וכן מכיון שחלק חשוב מהתהליך הוא השיתוף עצמו (במטרה להוריד את מפלס הבושה והאשמה ובעיקר את הבדידות).

מה עושים עם החשש לפגוש אדם מוכר?

הקבוצה היא אנונימית לחלוטין, מה שאומר שאף אחד לא מזכיר את שם המשפחה שלו. אמנם ישנו סיכוי קלוש שתפגוש מישהו שאתה מכיר, אבל אין חשש שזה ייצא החוצה מכיון שכל החברים מחוייבים לשמירה על האנונימיות (ובנוסף, מה הוא יספר? שהוא מתמודד עם אותה בעיה בדיוק ושמע אותך בקבוצה שמטפלים בזה?…). חשוב לזכור שהסיכון שניתפס אם נמשיך ליפול, גרוע בהרבה מהחשש של הבושה מכך שנפגוש בתהליך ההחלמה אדם שאנו מכירים.

יש אפשרות לקבל עזרה אישית?

אכן, אחד הכלים החשובים של התכנית נקרא “ספונסר” שזה למעשה חבר ותיק יותר שכבר התקדם בעבודה של הצעדים והוא נקי תקופה מסויימת. התפקיד שלו זה להיות מדריך לחבר חדש יותר. הספונסר איננו איש מקצוע והתפקיד שלו הוא רק להדריך לפי הנסיון שלו, הוא משתף את החבר החדש בדרך שבה הוא עושה את התכנית ונמצא כדי להעניק תמיכה בעת הצורך.

האם יש ספרים שאני יכול לקרוא על התכנית?

ישנם מספר ספרים, ואנו ממליצים להתחיל מ”הספר הקטן” שהוא ספר קצר ובסיסי ובו כל המידע החשוב להצטרפות לתכנית הצעדים וכיצד מבצעים את זה. את הספר ניתן להוריד בלחיצה כאן. מעבר לכך יש כמובן את  “הספר הגדול”,  הספר הראשון של תכנית הצעדים שנכתב על ידי מייסדי תכנית אלכוהוליסטים אנונימיים. הספר נכתב כמובן עבור אלו שסובלים מהתמכרות לאלכוהול, אבל הוא ספר מצוין גם עבורנו והוא מומלץ מאוד לקריאה. ניתן להוריד את הספר בלחיצה כאן וכמו כן ניתן לקנות אותו באינטרנט באתר הבא.

מה עוד חשוב לדעת?

החוויה של השתתפות בקבוצה בפעמים הראשונות יכולה להיות מאוד שונה מאדם לאדם. יש חברים שמתלהבים ומיד “מתחברים” לקבוצה ולחברים, מתחילים לעבוד לפי הצעדים ועולים על הדרך, ויש חברים שבהתחלה לא מתחברים ולא מבינים את הדינמיקה של הקבוצה. לפעמים חבר חדש מגיע לקבוצה ופוגש קבוצה מגובשת של חברים שכבר נקיים תקופה, מכירים אחד את השני ומדברים בשפה שכוללת מושגים שלא מובנים לו. זה עלול להרתיע כמובן. לכן, ההמלצה שלנו היא לא להחליט אחרי פעם אחת אלא להשתתף לפחות שש פעמים באופן רצוף, ורק אחר כך להחליט האם להמשיך או להפסיק. בדרך כלל, אחרי שש פעמים קל יותר להבין מהי הקבוצה, מה הצעדים, איך זה עובד, ואז להחליט האם זה מתאים לך או לא.

אחרי ההשתתפות הראשונה שלך בקבוצה, אתה מוזמן לכתוב לנו אימייל לספר איך היה, לשאול שאלות או כל דבר אחר שתראה לנכון לשתף אותנו, ואנו נשתדל לעזור לך בכל מה שאפשר כדי שההשתתפות שלך בקבוצה תהיה חיובית ותעזור לך להפסיק את הנפילות ולהחלים מהמצב שלך.