צעד שלישי

החלטנו למסור את רצוננו ואת חיינו להשגחת אלוקים כפי שאנו מבינים אותו.

הצעד השלישי הוא ללא ספק לב התכנית, זהו הרגע בו אנחנו מחליטים לעשות שינוי מקיף בחיים שלנו ולמעשה לעבור מחיים שמבוססים על רצון עצמי לחיים שמבוססים על רצון האלוקים. אנחנו חייבים לקבל את ההחלטה הזאת, או שלא נוכל להמשיך הלאה בצעדים, כיון שכל הצעדים הבאים הם למעשה היישום של ההחלטה הזאת אותה אנחנו עומדים לקבל.

איך זה קשור לנפילות בתאווה? מסתבר שהסיבה בגללה הגענו לאן שהגענו איננה רק בגלל שאנחנו נמשכים לתאווה אלא בעיקר בגלל שדרך החיים שלנו התבססה על רצון עצמי והיא שהביאה אותנו לחוסר היכולת להפסיק. כמעט כל אדם נורמלי בעולם שלנו נמשך לאותם דברים שאנחנו נמשכים, אבל רובם יכולים לשלוט בעצמם, גם אם מפעם לפעם הם לא עומדים בפיתוי או מרשים לעצמם להיכשל, אבל אצלנו מדובר על משהו אחר לגמרי – אנחנו לא יכולים להפסיק למרות המחיר שאנחנו משלמים. הסיבה היא – כך מתברר לנו – כיון שיש לנו בעיה בגישה שלנו לחיים, ועד שלא נשנה אותה, לא נצליח להשתחרר, ולא משנה עד כמה אנחנו רוצים. כאן, בצעד השלישי, אנחנו מניחים את היסוד לפתרון הרוחני שמציעה התכנית כולה.

מסתבר שהסיבה בגללה הגענו לאן שהגענו איננה רק בגלל שאנחנו נמשכים לתאווה אלא בעיקר בגלל שדרך החיים שלנו התבססה על רצון עצמי והיא שהביאה אותנו לחוסר היכולת להפסיק

לכאורה הצעד השלישי הוא רק החלטה, אבל למעשה ההחלטה הזאת יש לה השפעה ישירה לא רק על כל הצעדים הבאים אלא גם על כל החיים שלנו. לא מדובר כאן בהחלטה פשוטה, ואנחנו חייבים לקבל אותה ברצינות גמורה. אדם שמחליט לקנות בית יעשה את זה רק אחרי שיבדוק היטב את האפשרויות שלו ויגיע למסקנה שהוא עושה את ההחלטה הנכונה. אמנם אחרי ההחלטה ארוכה עדיין הדרך עד שייכנס לגור בבית החדש, אבל ההחלטה עצמה משפיע על כל דבר שקשור לכך (למשל הוא לא ישקיע כסף נוסף בבית בו הוא מתגורר מכיון שכבר החליט לקנות בית חדש). כך גם אצלנו, ההחלטה הזאת משפיעה באופן ישיר על החיים שלנו, כיון שאם החלטנו למסור את רצוננו להשגחת אלוקים, ברור שלא נוכל להמשיך בחיים כפי שהיה עד עכשיו.

זאת אמנם לא החלטה קלה, אך זכרו שהסיבה לקבלת ההחלטה הזאת היא מכיון שהבנו שלבד לא נצליח, והדרך היחידה שאנו מכירים להשתחרר ולהתחיל חיים שפויים יותר עוברת דרך ההחלטה הזאת, כך אומרים לנו אלו שהיו בדרך הזאת לפנינו.