צעד עשירי

המשכנו בחשבון הנפש, וכאשר שגינו, הודינו בכך מיד.

תכנית 12 הצעדים היא לא סדנה של סדר פעולות שאנחנו עושים פעם אחת, מסיימים בהצלחה ומקבלים תעודה שמכשירה אותנו לחיים. זאת תכנית שאנחנו אמורים להמשיך לחיות את העקרונות שלה בכל החיים שלנו. אם הבנו שפגמי האופי מפריעים לנו – נצטרך להמשיך לעבוד על פגמי האופי כל החיים, ואם הבנו שיישור ההדורים עם אנשים אחרים זהו צעד נצרך כדי לחיות חיים שפויים, נצטרך להמשיך לעשות את זה בכל פעם שבו נפגע באדם אחר.

אין אדם מושלם והעבודה העצמית שלנו לא תסתיים כל עוד אנחנו חיים. ככה אלוקים ברא אותנו וזאת המשימה של כל אדם באשר הוא

הצעד העשירי הוא הצעד שאומר לנו: “תמשיכו לעשות את מה שעשיתם עד עכשיו”. אין אדם מושלם והעבודה העצמית שלנו לא תסתיים כל עוד אנחנו חיים. ככה אלוקים ברא אותנו וזאת המשימה של כל אדם באשר הוא. כאן אנחנו לומדים להמשיך לבצע את הצעדים על בסיס קבוע, ולא להתפתות למחשבה שיש איזה אפשרות לעשות את הצעדים פעם אחת ולהפוך לאנשים מושלמים.

שימו לב שכתוב “כאשר שגינו”, ולא “אם שגינו”, כיון שאין ספק שנעשה שגיאות וטעויות, אלא שאנחנו לומדים להודות בכך ולהתמודד עם הטעויות שלנו, במקום להדחיק אותו ולכסות אותם בהמשך הנפילות. כל אדם עושה טעויות, וזה כולל כמובן גם אותנו, כיון שהתכנית לא מתיימרת להפוך אותנו למושלמים, אנחנו אפילו לא שואפים לכך, במקום זאת אנחנו שואפים להתקדמות אישית, וזה אפשרי תמיד. הצעד העשירי מזכיר לנו להמשיך לשאוף להתקדם ולהמשיך לעשות את הפעולות שיעזרו לנו בכך.