צעד רביעי

עשינו חשבון נפש מוסרי, נוקב וחסר פחד.

שלושת הצעדים הקודמים היו מעין צעדי הקדמה. בצעד הראשון הפנמנו את המהות האמתית של הבעיה שלנו, בצעד השני הגענו לאמונה שיש פתרון שיכול לעבוד עבורנו, ובצעד השלישי קיבלנו החלטה רצינית לעשות את מה שנדרש מאיתנו כדי לעבור את השינוי שלו אנחנו זקוקים כדי להשתחרר. כעת הגיע הזמן לפעולה נמרצת שמתחילה בצעד הרביעי ותמשיך בכל הצעדים הבאים. אם עד כאן הצעדים היו בעיקר תובנות ומחשבות – מכאן ואילך כל הצעדים דורשים מאיתנו פעולות, וההתחלה היא בחשבון נפש.

בדיוק כמו עסק שחייב לקחת מפעם לפעם הפסקה ולבדוק את המלאי הקיים במחסנים, לוודא איזה סחורה טובה ואיזה פגומה, מה יש יותר מידי ומה פחות מידי, כך גם אנחנו צריכים לעצור ולקחת את הזמן לבדיקה מקיפה של המצב שלנו כדי להבין איך ולמה הגענו לאן שהגענו. עסק שלא עושה את הפעולה הפשוטה הזאת, הסיכויים שלו להצליח נמוכים, כי הוא לא יודע איזה סחורה צריך לקנות יותר ומאיזה להיפטר, וכך גם אנחנו, אם אנו רוצים להצליח בחיים שפויים, צריכים להקדיש זמן לחשבון נפש.

בדיוק כמו עסק שחייב לקחת מפעם לפעם הפסקה ולבדוק את המלאי הקיים במחסנים, לוודא איזה סחורה טובה ואיזה פגומה, מה יש יותר מידי ומה פחות מידי, כך גם אנחנו צריכים לעצור ולקחת את הזמן לבדיקה מקיפה של המצב שלנו

אז נכון שהגענו לכאן בגלל בעיה ספציפית, אבל אם הגענו לצעד הרביעי זה אומר שאנחנו כבר מבינים שלא נוכל להסתפק בפתרון נקודתי אלא במשהו כולל ומקיף, וזה אומר שנצטרך לבדוק לא רק מדוע אנחנו נופלים אלא מה נמצא בשורש הבעיה שלנו שבגלל זה אנחנו לא מצליחים להפסיק. הרבה פעמים לוקח זמן עד שאנחנו מתחילים לראות את הקשר בין מה שאנחנו מוצאים בחשבון נפש לבין הנפילות, אבל בין אם אנחנו  רואים את הקשר ובין אם לא, ישנו קו ישיר בין פגמי האופי שלנו לבין הנפילות. אנחנו כמו בובה בתאטרון בובות שמחוברת בחוטים שקופים וכל תנועה שלה נשלטת על ידי משיכה של החוטים האלו. הקהל לא רואה את החוטים שמחברים בין הידיים המתנועעות לבין מה שמפעיל אותם, אבל הקשר ישנו תמיד. גם הנפילות שלנו קשורות באופן ישיר למצבים שונים שמשפיעים עלינו, אלא שלפעמים אנחנו פשוט לא רואים את החוט השקוף. כעת, בצעד הרביעי, אנחנו מתחילים בעבודה לחפש את החוטים האלו כדי שאחר כך נוכל לנתק אותם.

אין אדם מושלם, ולכן לא מפתיע שכל אחד מאיתנו יכול למצוא פגמי אופי כאלו ואחרים מהם הוא סובל. זה יכול להיות טינות או פחדים, צורך בשליטה או יחסי תלות, או כל פגם אופי אחר. אלוקים לא ברא אותנו מושלמים וזה בסדר שיש לנו פגמי אופי. הבעיה היא שאם אנחנו לא מודעים לאותם פגמים ולא מטפלים בהם – אנחנו סובלים מהם. יש אנשים שיכולים לחיות עם פגמי אופי בלי שזה יפגע בהם בצורה קשה, אבל אצלנו פגמי האופי הם מה שנמצא בבסיס, ואם אנחנו לא מטפלים בהם – אנחנו חוזרים אל הנפילות פעם אחר פעם.

אנחנו כמו הר געש שהאש הבוערת עמוק בתוכו גורמת מפעם לפעם להתפרצות מהפסגה. כל הזמן ניסינו לחסום את הלוע של ההר כדי שלא יתפרץ, אבל זה לא מעשי, כי החום והאש שבפנים תמיד יהיו יותר חזקים מכל מכסה שנציב על הלוע, או שהם פשוט יפרצו לוע חדש. כעת אנחנו מבינים שכדי למנוע התפרצות, אנחנו חייבים לטפל במה שנמצא בתוך ההר ולגרום לכך שזה לא יגיע למצב של התפרצות. זה בדיוק מה שאנחנו מתחילים לעשות בצעד הרביעי.